Vintage to styl ozdabiania przedmiotów w decoupage , staromodny i klasyczny. Szukamy obrazka z serwetki lub papieru,  który pokazuje eleganckie damy, starą modę, starą architekturę, stare fotografie czy ilustracje.  Bardzo często używa się motywów kwiatowych, najczęściej klasyczne róże. Przedmioty muszą wyglądać na wiekowe i poniszczone czyli retro. Do tego  wykorzystuje się kilka technik jak patynowanie, przecierki, spękania.

Potrzebne materiały:

– tekturowa walizka,

– farby akrylowe jasny, szary, brązowy

– klej Heritage

– preparat „Transfer Glaze” Heritage

– wydruki z drukarki laserowej

– opóźniacz  w żelu

– pędzel ścięty

– gąbka naturalna

– konturówka Angel do metalu Stamperia

– lakier matowy

– wosk


1. Walizkę maluję kilka razy na potrzebny kolor .Po wyschnięciu całą powierzchnię  /czyli wierzch i boki/  nakładam klejem.  Ponieważ tektura  jest nierówna /porowata/ muszę jeszcze raz posmarować klejem  podłoże.

2. Układam obrazki na powierzchni walizki.

3. Na talerzu mieszam klej z wodą w proporcji  2 x 1 ,  miękkim pędzelkiem moczę w rzadkim klejem  i smaruję motyw. Odczekam około 5 minut i przyklejam na podłoże. Każdy obrazek trzeba  przykleić pojedyńczo.

4.  Walizkę zostawiam na kilka godzin do wyschnięcia.

W tym czasie chcę pokazać jak maluję cieniowanie czyli kontury.

Potrzebne do tego pędzel ścięty, opóźniacz w żelu i farba akrylowa.

Na talerzu dodałam trochę blendingel  i obok potrzebny kolor farby. Cały pędzel moczę w opóźniaczem i na talerzu rozmywam medium w taki sposób, jakbym malowała  pędzelkiem   /lewa strony pędzla a następnie prawa strona pędzla/.

Nabieram na czubek pędzla w farbie i podobnie jak z opóźniaczem – rozmasuję farbę z lewej i prawej strony pędzla.

Przykładam pędzel do miejsca, którą narysowałam i maluję kontury.

Pokażę  teraz jak  robi się zewnętrze kontury.

5.  Do dekoracji walizki potrzebuję jeszcze kilka ornamentów. Wydrukowane obrazki nakładam preparatem  Transfer Glaze  – zobacz kurs IV   https://www.smolny.pl/?p=137


6. Na powierzchnie walizki najpierw robię kontury dookoła fotografii na kolor brązowy a po wyschnięciu przyklejam ornamenty na wierzchu i na boki walizki.

7.  Na koniec pracy rozrzedzam farbę brązową z wodą , moczę gąbką naturalną i wielu miejscach robię  „ciapy” , aby  postarzać całą powierzchnię walizki.

8. Walizke koniecznie trzeba polakierować , ja nałożę kilka warstw lakieru matowego a później kilka warstw wosku.